Sometimes shelling out a little extra money upfront saves you a
hard-earned cash down the road, and splurging becomes an investment that
pays for itself. Here are just a few examples of when it pays to spend
more:
Resealable Food Packages
When food doesn't get sealed properly, it spoils and goes to
waste, so look for packages with resealable tubes, bags or containers.
They may cost you a bit more at the grocery store, but can save you
hundreds of dollars a year in uneaten food. Or, if you're a bulk buyer,
consider investing in a vacuum sealer or even some good quality vacuum
bags. "It's a really good way of taking advantage of sales at the
grocery store, especially on really pricey items like meats and cheeses.
You can buy in bulk and then they're ready when you want them," says
Jody Rholena of ShopSmart Magazine.
Class Packages
Stop the "pay as you go" insanity at your local yoga studio, spin or
aerobics class. If you've taken three or more sessions in a row, ask
yourself - am I going to do this again? If yes, opt for the
pre-paid class packages. They'll run you more upfront but a single
drop-in fee can cost about 15% more per class. "Only pay a drop-in fee,
which can be expensive, if you're trying out a new activity, a new gym
or a new instructor, says Rholena. "Then a few extra bucks in research
can really be the price of admission," she says.
Also See: Pitfalls of Extreme Couponing
Salad Spinners
Did you know that bagged salad costs roughly three times more
than a single head of lettuce? To save time washing and drying your
greens, consider buying a salad spinner, which costs about $25 at your
local home goods store. Even if you do buy bagged lettuce, Consumer
Reports says the greens still need to be washed, so if salad is a staple
for your family, a spinner can be worth the expense.
Also See: 5 Dinner Recipes From 1 Bag of Groceries
Single-Cup Coffee Makers
You probably already know your $5 a day coffee habit is not
so financially fit, but did you know a good-quality single-cup coffee
maker can save you almost $1 per day or at least $300 a year, depending
on your daily coffee order? Just look for the latest models that feature
recyclable K-cups to reduce waste. "Many of the one cup-at-a-time
coffee machines we've tested are really good and they're $100. Some are
even $40 or $50," says Rholena. "We also test coffee and some of the top
rated at-home brews are from the same companies you're buying from like
Starbucks and Dunkin Donuts."
Also See: Best Bulk Bargains
Tailoring
A few nips and tucks here and there will keep your quality clothing in
good working order and can even make inexpensive pieces look
custom-made. Same with saving your soles. Rather than buying a new pair
of shoes, have your favorite pair repaired regularly for a fraction of
the cost.
Also See: Best Things to Buy in May
http://shine.yahoo.com/financially-fit/pays-spend-more-034200734.html
Friday, 18 May 2012
When it Pays to Spend More
10:52
No comments







0 comments:
Post a Comment